top of page

אנימציה בלגו

איך הגעת ליצור אנימציה דווקא בלגו?

 

מה שהביא אותי לאנימציה בלגו זה שילוב מעניין של נסיבות. הבן שלי, מירון באותה תקופה היה מאוד שקוע ומרותק ללגו והחיבור שלי לעולם האנימציה דרך הסדנאות איתך יצר חיבור מעניין. ניסיתי לחשוף את מירון לתחום האנימציה ובגלל שהוא כבר היה מאוד שקוע בעולם הלגו זו הייתה הזדמנות מצויינת לחבר בין התחומים. עשיתי עם מירון כל מיני אנימציות מגניבות עם לגו רק לשעשוע ולהעביר את הזמן עם הילד. עם הזמן התחלתי להבין יותר את האפשרויות לאנימציה עם לגו ולקבל מיומנות מסוימת בתחום. ללגו המון יתרונות, בזכות הפשטות של לגו מאוד קל לבנות תפאורה, יש המון פרופס מוכנים ומותאמים לדמויות, הדמויות כבר בנויות עם צירים ומאוד קל להזיז את הדמויות, נכון הן טיפה מוגבלות בתנועה ולכן זה מאתגר ליצור אנימציה ריאליסטית. כדי להצליח לעשות אנימציה טובה בלגו חשוב מאוד להבין את מגבלות החומר ולזרום איתו ולא להתנגד. ברגע שהאנימציה הרמונית עם החומר אז הסרט נראה טבעי וזורם. דרך אגב הקליפ נעשה בפריימסט, זה כלי מדהים לאנימציה בסטופ מושן.
 

איך הייתה לך חווית העבודה על הקליפ? אנחנו יודעים שאנימציה זה משהו שדורש המון סבלנות, בטח לסרט באורך כזה… האם עבדת בנשימה אחת או בהמשכים לאורך תקופה?

 

אני אוהב מוזיקה והיא תמיד מלווה אותי. כתבתי לא מעט שירים.  יום אחד הרגשתי שיש לי מספיק מיומנות באנימציה, רכשתי ניסיון וכלים ואת היכולת ליצור קליפ מוזיקלי שלם. החלטתי ליצור קליפ לאחד השירים שלי שאני הכי מתחבר אליו. לא כתבתי תסריט מדויק, פשוט דמיינתי את הסרט בראש ופעלתי מתוך רגש וניסיתי להתאים את המתרחש בקליפ למילים באופן ספונטני ואינטואיטיבי. כל העבודה על הקליפ לקחה לי בערך כחודש. בתהליך היצירה היו לי לא מעט הפסקות ותהיות על המתרחש בשיר ולא מיד הייתה לי תשובה חזותית. זה לקח זמן אבל הייתי ממוקד מטרה ונחוש להביא את הקליפ לשלמותו. לקחתי על עצמי אתגר להוציא קליפ מוסיקלי ראשון באנימציה. עבודה על הקליפ הייתה אחת החוויות המרתקות ובלתי נשכחות בחיי. השקעתי המון זמן ואלה היו שעות של סיפוק גדול ,הרגשתי שאני עושה משהו חדש, מעניין ונכון בשבילי באותו רגע.

מאמר מאת סטאס גולובין

 

מתוך ראיון עם אלכס רויטמן על הקליפ שיצר ואנימציה בלגו

 

מאז שהתחלתי ללמד אנימציה אני בעיקר עוסק ומלמד אנימציה דווקא בפלסטלינה. יש לזה מגוון סיבות. פלסטלינה הוא חומר שקל לשנות את צורתו, ניתן לשלוט בצבעים, מאוד קל להגיע להפשטה, אין מגבלה ליצירה של כל סוג של תנועה באנימציה וזה מאוד נגיש לעבודה. 

אני רוצה להכיר לכם את אלכס רויטמן. אלכס הוא חבר קרוב כבר הרבה שנים. אלכס נגר במקצועו, מוסיקאי, יוצר רב תחומי, חבר טוב ובן אדם מאוד מיוחד ומעניין ובזכות ההיכרות שלנו גם הוא הפך לאנימטור. כשהתחלתי להעביר סדנאות אנימציה הזמנתי את אלכס להשתתף. אלכס התחבר לתהליך היצירה באנימציה והמשיך להשתתף בהרבה סדנאות שלי. בהמשך התחלנו לעבוד יחד על פיתוח של הפריימסט. למיומנות של אלכס בנגרות היה משקל רב בהתקדמות פיתוח המוצר, כך יצא לאור הדגם הראשון של הפריימסט. הדגם הראשון של הפריימסט נראה כמו מזוודה קטנה מעץ, מתפרקת ומתחברת לסט אנימציה קטן ואישי. עם הזמן - אלכס הראה לי לא מעט סרטונים מגניבים שהוא עשה בבית ודווקא מלגו. יום אחד אלכס הראה לי קליפ שלם שעשה מלגו לשיר שכתב, נדהמתי. עזרתי לו ממש טיפונת בחיבורים, בעריכה ונגיעות קטנות של עריכות פוסט פרודקשן והקליפ עלה לערוץ היוטיוב שלו. כדי להבין איך נוצרה יצירה כל כך מדהימה, החלטתי לכתוב את המאמר הזה ולשאול את אלכס מספר שאלות על התהליך שעבר עד ליצירה של קליפ כל כך מרשים לדעתי בטכניקה כל כך לא שגרתית.

 

 

אתה יכול לספר קצת על תוכן השיר והקליפ? לגמרי ברור שיש פה אמירה שבאה מבפנים, האם אתה מוכן לחשוף מה עומד מאחורי התסריט

השיר מדבר על הבדידות וחוסר האונים שהרגשתי בגיל ההתבגרות. גיל ההתבגרות הייתה בשבילי תקופה קשה, הרגשתי קצת אבוד, חיפשתי את עצמי. לא מעט קשיים, תקופת העליה, קשיים בבית וכו'.  היו לי לא מעט קשיי הסתגלות בארץ מבחינה חברתית, שפה  והם גררו לא מעט תופעות לוואי בחיים שלי. בין היתר זה גרר אותי לשימוש בסמים ומצבים לא נעימים בלשון המעטה. מכל החוויות הללו נולד השיר. זו היתה הדרך שלי לפרוק את התחושות הקשות שחוויתי. עם כל הקשיים השיר גם מדבר על תקווה, על שינוי להגיע לעולם טוב יותר. חשוב לציין שאכן בחיים שלי עברתי שינוי מאוד משמעותי, נגמלתי מסמים והיום אני מנהל אורח חיים בריא, עובד ומתפרנס בכבוד, ויש לי משפחה אהובה ומאושרת.

איזה טיפים היית נותן למי שאוהב לגו ולהשתמש בו לאנימציה?

 

לגו זה כיף. בסופו של דבר זה צעצוע שכל ההתעסקות איתו מענגת. לגו הוא כלי נוח לעבודה אבל מסוגנן מאוד, ומוגבל מבחינת יכולת התנועתיות שלו, חשוב מאוד להבין את זה. בגלל המגבלות בתנועתיות כדי ליצור אקשן והתרחשות מומלץ ליצור הרבה קאטים בין שוטים מעניינים עם תנועות מינוריות לדמויות. חשוב לא למשוך שוט אחד הרבה זמן. מומלץ מאוד להשתמש בשינוי פוקוס במצלמה זה יוצר תחושה של תנועה בפריים גם בלי שיש אנימציה מוחשית בסצנה. חשוב מאוד להתאים את האנימציה לסאונד, להשתמש באפקטים של סאונד בשביל לחזק את ההתרחשות החזותית. להקפיד מאוד על התאמה של קצב האנימציה והעריכה לקצב של השיר. בסופו של דבר לגו זה כלי נגיש מאוד ומאפשר בקלות יחסית להוציא סרטון אנימציה.

bottom of page